Konkurencyjność wiedzy i umiejętności
Konkurencyjność wiedzy i umiejętności
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MAŁGORZATA I MACIEJ CAPIK
Wymogi finansowe, które na pośredników ubezpieczeniowych nakłada dyrektywa unijna, mogą stać się barierą dla wielu indywidualnie działających agentów.
W Sejmie od dłuższego czasu trwają prace nad projektami trzech ustaw: o działalności ubezpieczeniowej; o obowiązkowych ubezpieczeniach; o pośrednictwie. Ta ostatnia wzbudza emocje w środowisku pośredników ubezpieczeniowych, przede wszystkim za sprawą przepisów zakazujących działalności multiagentom, czyli agentom działającym na rzecz kilku zakładów ubezpieczeń.
Rada Ministrów Unii Europejskiej 30 września 2002 r. przyjęła jednogłośnie dyrektywę o pośrednictwie ubezpieczeniowym (dalej: dyrektywa). W ciągu dwóch lat od jej opublikowania w Dzienniku Unii Europejskiej (co nastąpiło 15 stycznia 2003 r.), państwa członkowskie są zobowiązane do dostosowania ustawodawstwa krajowego do rozwiązań zawartych w dyrektywie. Można zatem spodziewać się, że dyrektywa będzie miała wpływ na treść ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, tym bardziej że cały pakiet ustaw ubezpieczeniowych ma między innymi na celu wprowadzenie na nasz rynek ubezpieczeniowy unijnych zasad funkcjonowania.
Swoboda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta