Vademecum Rzeczpospolitej - Dla bezrobotnych i zwalnianych z pracy: To, co najważniejsze; Kolejny zamach na najuboższych; Zależy nam na zmniejszeniu bezrobocia; Pytania i odpowiedzi
Kolejny zamach na najuboższych
Jerzy Kowalczyk, prezes Polskiego Związku Bezrobotnych
Nowelizacja ustawy to kolejny zamach na prawa ludzi najuboższych. Zmniejszenie dofinansowania robót publicznych ze środków centralnych jest dodatkowym obciążeniem finansowym powiatowych urzędów pracy, których dochody własne stanową tylko 1 proc. udziału w lokalnych podatkach. Zmiany prowadzą do zmniejszenia liczby organizowanych prac interwencyjnych i robót publicznych na terenie poszczególnych powiatów z prozaicznego powodu - poważnego zadłużenia samorządów. W efekcie nie są one w stanie dofinansować tych prac w 50 proc. (dotychczas w 30 proc.). A prace interwencyjne i roboty publiczne to jedyna deska ratunku dla bezrobotnych rodzin i jedynych żywicieli rodzin.
Skrócenie okresu pobierania zasiłków dla bezrobotnych kosztem szkoleń jest kolejnym nieszczęściem. To nic innego jak nabijanie kieszeni firmom szkoleniowym, bo od samych szkoleń miejsc pracy nie przybędzie. Poza tym o 1/3 w budżecie państwa zmniejszono środki na opiekę społeczną. Z praktyki wiemy, że w zeszłym roku wysokość jednorazowego zasiłku dla rodziny wynosiła przeciętnie 30 zł. W tym roku będzie zatem jeszcze mniejsza.
Uważamy, że nowela zmierza do dezintegracji ruchu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta