Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwość dzieli p

09 lutego 1995 | Kraj | PR MD

Społeczna, bezprzymiotnikowa czy niepotrzebna

Sprawiedliwość dzieli p

Państwo polskie powinno "urzeczywistniać zasady sprawiedliwości społecznej" -- postanowili posłowie i senatorowie z Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, zapisując to sformułowanie w pierwszym artykule projektu ustawy zasadniczej. Wielu polityków jednak narzeka na peerelowskie korzenie oraz niekonkretność określenia "sprawiedliwość społeczna" i nie potrafi dokładnie wyjaśnić, co miałaby ona oznaczać.

Warto pamiętać, że obecnie wciąż obowiązuje (wśród utrzymanych w mocy przepisów Konstytucji PRL z 1952 roku) zapis o tym, że Rzeczpospolita jest państwem "urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Przywrócić blask idei

Za wprowadzeniem do ustawy zasadniczej "sprawiedliwości społecznej" opowiedział się niedawno na łamach "Rzeczpospolitej" rzecznik praw obywatelskich i potencjalny kandydat lewicowej Unii Pracy na prezydenta, profesor Tadeusz Zieliński. "Czas przywrócić dawny blask tej idei, o którą walczyli niegdyś polscy socjaliści z Ignacym Daszyńskim i Bolesławem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 400

Spis treści
Zamów abonament