Co pozostało po kwaterunku
Kompromisowa ustawa
Co pozostało po kwaterunku
Romuald Gilewicz
Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. nr 105, poz. 509) . Uchyliła ona w całości prawo lokalowe z 1974 r. ze wszystkimi późniejszymi zmianami. Zerwała z reglamentacją gospodarki mieszkaniowej i ingerencją w tę dziedzinę organów administracyjnych. Można ją ogólnie scharakteryzować jako początek końca tzw. kwaterunku, który ciążył na naszym życiu społecznym od 50 lat.
Sztuczna konstrukcja
Żeby odpowiedzieć na pytanie, co pozostało z kwaterunku, należy pokrótce scharakteryzować, na czym on polegał. Otóż na tym, że w miejscowościach, w których wprowadzono reglamentację gospodarki lokalami, pozbawiono właścicieli zabudowanych nieruchomości i właścicieli budynków prawa dysponowania lokalami. Oznaczało to drastyczne ograniczenie konstytucyjnie zagwarantowanego prawa własności. Tam, gdzie obowiązywał szczególny tryb najmu -- ostatnia oficjalna nazwa kwaterunku -- a obowiązywał prawie w e wszystkich miastach i w wielu miejscowościach podmiejskich, właściciel nie miał prawa wyboru lokatorów, nie wolno mu było dysponować mieszkaniami we własnym domu i umownie ustalać wysokości czynszów. Nie miał również prawa rozwiązywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta