Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co pozostało po kwaterunku

09 lutego 1995 | Prawo | RG

Kompromisowa ustawa

Co pozostało po kwaterunku

Romuald Gilewicz

Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. nr 105, poz. 509) . Uchyliła ona w całości prawo lokalowe z 1974 r. ze wszystkimi późniejszymi zmianami. Zerwała z reglamentacją gospodarki mieszkaniowej i ingerencją w tę dziedzinę organów administracyjnych. Można ją ogólnie scharakteryzować jako początek końca tzw. kwaterunku, który ciążył na naszym życiu społecznym od 50 lat.

Sztuczna konstrukcja

Żeby odpowiedzieć na pytanie, co pozostało z kwaterunku, należy pokrótce scharakteryzować, na czym on polegał. Otóż na tym, że w miejscowościach, w których wprowadzono reglamentację gospodarki lokalami, pozbawiono właścicieli zabudowanych nieruchomości i właścicieli budynków prawa dysponowania lokalami. Oznaczało to drastyczne ograniczenie konstytucyjnie zagwarantowanego prawa własności. Tam, gdzie obowiązywał szczególny tryb najmu -- ostatnia oficjalna nazwa kwaterunku -- a obowiązywał prawie w e wszystkich miastach i w wielu miejscowościach podmiejskich, właściciel nie miał prawa wyboru lokatorów, nie wolno mu było dysponować mieszkaniami we własnym domu i umownie ustalać wysokości czynszów. Nie miał również prawa rozwiązywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 400

Spis treści
Zamów abonament