Poważne zobowiązanie, a nie zwykła przysługa; Jesteśmy wszędzie, inni to już wiedzą; Rekomendacje i przestrogi
- Spłata długów: Jesteśmy wszędzie, inni to już wiedzą
- Rekomendacje i przestrogi
COLLAGE PAWEŁ GAŁKA
ANNA WŁODARCZAK
Choć istnieje wiele sposobów zabezpieczenia kredytu, poręczenie wciąż uznawane jest za formę podstawową. Każdemu może się więc zdarzyć, że ktoś z rodziny czy ze znajomych poprosi o przysługę.
Wiele osób w ten właśnie sposób traktuje poręczanie kredytów - jako uprzejmość niepociągającą za sobą żadnych konsekwencji. Niestety, czasami kredytobiorca przestaje spłacać dług i poręczyciel musi to zrobić za niego. I wtedy nie ma możliwości uniknięcia zobowiązania.
Urszula Łysoń, prawnik Federacji Konsumentów, podkreśla, że nie wolno podpisywać poręczenia pochopnie. Wiele osób nie myśli o konsekwencjach przyjęcia na siebie takiego zobowiązania. A prawa poręczyciela gwarantowane przez polskie ustawodawstwo są ograniczone. Gdy kredytobiorca przestaje spłacać dług, poręczyciel ma niewielkie możliwości, by uniknąć wypełnienia swoich zobowiązań. Warto również wspomnieć, że poręczenie komuś kredytu może utrudnić zaciągnięcie kredytu na własne potrzeby - bank oceniając klienta bierze pod uwagę również to, czy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta