Nożyczki a sprawa europejska
Nożyczki a sprawa europejska
RYS. ROCH FOROWICZ
ROMAN SOWIŃSKI
Jakość działań urzędników zależy przede wszystkim od ich kultury, nawyków, zrozumienia swojej roli i odpowiedzialności w całokształcie poczynań państwa i realizacji interesów jednostki.
Często słyszymy o wysoko rozwiniętym systemie ochrony praw obywatelskich, praw klienta, petenta i penitenta (pacjenta, podróżnego, emigranta itp.) w Unii Europejskiej. Liczne już akty prawne Unii coraz precyzyjniej i coraz wyraźniej zdają się chronić te prawa.
Jednym z ostatnich aktów - i to o kardynalnym znaczeniu - jest nicejska karta praw podstawowych, przyjęta w grudniu 2000 r.
Zgodnie z jej art. 41 każdy ma prawo m.in. do tego, aby jego sprawy były rozpatrywane przez instytucje i organy Unii bezstronnie, rzetelnie i w rozsądnym terminie. Oznacza to w szczególności prawo każdej osoby:
- do przedstawienia swojej opinii przed podjęciem jakiegokolwiek działania rządowego mogącego mieć dla niej negatywne skutki i
- do sprawiedliwego rozstrzygnięcia bezstronnego organu. Rozwijając postanowienia karty nicejskiej, we wrześniu 2001 r. uchwalono europejski kodeks dobrej administracji (e. k. d. a.). Ustala on fundamentalne zasady działań administracyjnych.
Zasady i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta