Polska w Europie
Dziś w Atenach przywódcy 15 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz 10 krajów kandydujących podpiszą traktat akcesyjny. Nasza droga do Unii była długa. Minęło niemal 13 lat od momentu, gdy rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego złożył w Brukseli oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. Swoje cegiełki dołożyli obaj prezydenci III RP, wszystkie rządy i parlamenty. Dziś Polskę będą w Atenach reprezentować prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Premier i szef MSZ złożą podpisy pod historycznym dokumentem.
Rozmowa z Włodzimierzem Cimoszewiczem, ministrem spraw zagranicznych
- Czym jest traktat?
- Co dalej?
(c) MICHAŁ SADOWSKI
RZ: Przeważająca część deputowanych do Parlamentu Europejskiego głosowała za przyjęciem do Unii Europejskiej dziesięciu kandydujących krajów. Pojawili się jednak politycy oraz partie, które wyraziły sprzeciw wobec poszerzenia. Przed nami ratyfikacja w 15 państwach członkowskich Unii. Czy MSZ zrobiło wszystko, by przekonać polityków i społeczeństwa "15" do naszego członkostwa w Unii?
WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ: Próbujemy robić wszystko, na co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta