Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa, ile podziałów?

16 kwietnia 2003 | Publicystyka, Opinie | MB

Wojna z Irakiem skłóciła Europejczyków

Europa, ile podziałów?

W Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której skład wchodzi obecnie pięć państw europejskich, podział Europy został potwierdzony. Wojna z Irakiem, a jeszcze bardziej stosunek do Stanów Zjednoczonych skłóciły Europejczyków, choć ich interesy powinny skupić się wokół dwóch prostych zasad: rozbrojenia Iraku i przestrzegania prawa międzynarodowego.

Dawniej mówiono o Amerykach, dużo wcześniej niż słowo "Ameryka" zaistniało w języku potocznym. Czy powinniśmy teraz, jak zrobił to pan Rumsfeld, przeciwstawiając starą Europę nowej, mówić o Europie w liczbie mnogiej?

Niezależnie od tego aktualny kryzys zmusza do postawienia fundamentalnego pytania, które dotyczy zdolności Unii, rozszerzonej do dwudziestu pięciu lub trzydziestu państw członkowskich, aby pozostała politycznie zjednoczona.

Kiedy nowa Europa dołącza do starej

Co mamy na myśli, gdy mówimy o starej i nowej Europie? I w którym miejscu następuje rozłam? Chciałbym podkreślić, że polityczny podział Europy nie pokrywa się z linią żelaznej kurtyny i błędem byłoby polityczne i ekonomiczne stawianie starych państw członkowskich w opozycji do tych, które przystąpią do Unii 1 maja 2004 roku.

U...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2901

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament