Jak skutecznie kierować poszerzoną Unią
Jak skutecznie kierować poszerzoną Unią
Zagwarantowanie skuteczności, jawności i demokratycznej wiarygodności w przyszłej Unii Europejskiej nie jest na pewno zadaniem łatwym. Jest to jednak klucz do sukcesu prac Konwentu. Nie będzie to proste, ponieważ Unia Europejska stworzyła już bardzo specyficzną metodę integracji, która znalazła swoje odzwierciedlenie w systemie instytucjonalnym Unii. Nie budujemy więc niczego od podstaw, lecz próbujemy ulepszyć to, co mamy.
Obecna organizacja wewnętrzna przeszła już próbę czasu, jednak znajduje się pod coraz większym naciskiem rosnącego zakresu zadań i zawiłości procedur decyzyjnych. Dlatego też niezbędne są zmiany, mające na celu pogodzenie mocnych stron aktualnego status quo z rozwiązaniami, które pomogłyby dostosować obecny system tam, gdzie jego niedostatki są oczywiste. Proponuję w związku z tym połączenie koncepcji grupowego przewodnictwa z ideą wybieranego przewodniczącego Rady Europejskiej. Byłby to scenariusz konstruktywnego kierowania przyszłą Unią Europejską.
Przewodnictwo rotacyjne: więcej plusów niż minusów
Jednym z głównych obszarów wymagających reformy jest, jak już stwierdzono w deklaracji z Laeken, sześciomiesięczne, rotacyjne przewodnictwo w Unii. System...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta