Różnice przejściowe i trwałe
Amortyzacja w księgach i w podatkach
Różnice przejściowe i trwałe
Nie wszystkie składniki aktywów, które są zaliczane do środków trwałych, podlegają amortyzacji. Stąd też jednym z kryteriów podziału tej grupy składników majątku jest obowiązek lub zakaz dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
EWA WALIŃSKA, JOANNA ZAKRZEWSKA
Podział taki funkcjonuje zarówno w regulacjach ustawy o rachunkowości, jak i ustawach o podatku dochodowym. Szczególnie widoczny i istotny jest jednak w regulacjach podatkowych.
Ujęcie podatkowe
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) wymieniono zarówno te składniki majątku, które podlegają amortyzacji, jak i te, których amortyzować podatnik nie ma prawa. Zakaz amortyzacji do celów podatkowych nie musi oznaczać, że środki trwałe nie podlegają amortyzacji w myśl ustawy o rachunkowości (dalej uor). Zgodnie z art. 16d ust. 2 updop podatnicy mają obowiązek wprowadzić do ewidencji wszystkie posiadane składniki majątku trwałego, zarówno te podlegające, jak i te niepodlegające amortyzacji. Powinni to uczynić najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Nieujęcie środka trwałego w ewidencji skutkuje niemożnością dokonywania odpisów amortyzacyjnych (art. 16h ust. 1 pkt 4 updop)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta