Koło ratunkowe dla zagrożonych
Koło ratunkowe dla zagrożonych
Bezdomność, bezradność, bieda i rozpacz. Ten straszny stan nazwano uczenie wykluczeniem społecznym. Ustawa o zatrudnieniu socjalnym może się stać prawdziwą wędką dla ludzi, którzy bardzo chcą się z tego stanu wyrwać.
FOT. MARIAN ZUBRZYCKI
Liczbę potencjalnych zainteresowanych uchwaloną 23 kwietnia ustawą o zatrudnieniu socjalnym szacuje się na 0,5 - 3 mln osób. Jej celem jest stworzenie systemu pomocy dla ludzi zagrożonych wykluczeniem socjalnym - bezdomnych, leczących się z uzależnień, chorych psychicznie, długotrwale bezrobotnych, byłych więźniów, uchodźców.
Przez zatrudnienie socjalne rozumie się świadczenie pomocy dla tych, którzy nie są w stanie sami zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych i popadają w ubóstwo. Formami tego wsparcia będą: uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez centra i kluby integracji społecznej oraz pomoc w podjęciu pracy lub działalności gospodarczej, określana jako zatrudnienie wspierane. Będą to też działania o charakterze terapeutycznym i samopomocowym.
Owe centra i kluby integracji społecznej mają za zadanie kształcić umiejętności zawodowe, przyuczać do pełnienia ról społecznych, uczyć planowania życia i samodzielności życiowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta