Unia astronomów
Unia astronomów
FOT. WITOLD BRODA
GRZEGORZ ŁYŚ
W czasach gdy Mikołaj Kopernik z murów warmińskiej katedry, wysoko nad wodami Zalewu Wiślanego, śledził ruch słońca i planet, Frombork leżał na krańcach znanego Europejczykom świata. Ale pracownia żadnego uczonego nie była i nie jest samotną wyspą. Na współczesny obraz nieba złożyły się zarówno prace i myśli poprzedników Kopernika, jak i tych, którzy przyszli po nim: Tychona de Brahe, Jana Keplera, Galileusza, Izaaka Newtona. Ich spuścizna to część, jedna z najcenniejszych, wspólnego dziedzictwa Europy.
Przychyliła się do tej opinii Komisja Europejska, przyznając 1,5 mln euro ze środków programu Kultura 2000 na projekt "World View Network", którego celem jest - jak czytamy w jego uzasadnieniu - "... rozwój miejsc związanych z postaciami wspomnianych wyżej uczonych, aby w interesujący i pobudzający wyobraźnię sposób przedstawiały zwiedzającym historię nauki, a przede wszystkim proces powstawania współczesnego obrazu budowy świata".
Przyjechali Szwedzi
Inicjatorami projektu byli Szwedzi. Zaledwie kilka miesięcy po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta