Obywatel Polski obywatelem Unii Europejskiej
Obywatel Polski obywatelem Unii Europejskiej
ANDRZEJ ZOLL
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przypuszczał, że obywatele państw tworzących Wspólnoty Europejskie, zwane dzisiaj Unią Europejską, posiadać będą wspólne obywatelstwo: Unii Europejskiej.
Proces integracji nie odnosi się tym samym jedynie do tworów politycznych, jakimi są państwa, lecz sięga znacznie głębiej, obejmując swoim zasięgiem zwykłych obywateli. Integracja stwarza dla nich obszar bezpieczeństwa prawnego, chronionego prawem Unii.
Prawo unijne do dzisiaj, formalnie rzecz biorąc, nie gwarantuje podstawowych wolności i praw człowieka. Unia nie jest stroną europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja). Jej stronami są wszystkie państwa członkowskie Unii i inne, które jeszcze członkami Unii nie są lub w ogóle do tego członkostwa nie kandydują. Pierwszym aktem, który jeszcze nie ma charakteru prawnego, lecz jedynie znaczenie deklaracji politycznej, odnoszącym się do podstawowych wolności i praw człowieka pozostającego pod jurysdykcją Unii, jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Karta), przyjęta w Nicei w 2001 r.
W przygotowywanym obecnie przez Konwent traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej (traktat konstytucyjny) proponuje się inkorporowanie do jego tekstu postanowień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta