Ile dziennikarskiej swobody
Ile dziennikarskiej swobody
JANUSZ BARTA RYSZARD MARKIEWICZ
Swoboda dziennikarska w przedstawianiu w materiałach prasowych osób realnych jest ograniczona przede wszystkim zakazem naruszenia czci, dobrego imienia, dobrej sławy.
Zarówno postanowienia konstytucji , jak i przepisy prawa prasowego formułują szeroko rozumianą zasadę wolności słowa, obejmującą też wolność wyrażania opinii.
Również na gruncie kodeksu cywilnego , w ramach służących ochronie dóbr osobistych przepisów art. 23 - 24, nie jest wykluczone rekonstruowanie dobra osobistego w postaci wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że wolność ta nie ma charakteru bezwzględnego. Jej nieprzekraczalną granicą zawsze powinna być godność drugiego człowieka. Swoboda dziennikarska w przedstawianiu w materiałach prasowych osób realnych jest zatem ograniczona przede wszystkim zakazem naruszenia czci, dobrego imienia, dobrej sławy.
Jeśli nie ma bezprawności
Naruszenie czci może nastąpić bądź przez formułowanie ocen, opinii w wypowiedziach krytykujących postępowanie danej osoby, umniejszających jej społeczne uznanie, bądź przez podanie informacji (faktów) prawdziwych lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta