Denominowany to nie to samo co dewizowy; Podatkowa pułapka przewalutowania
- Nie każda spłata powoduje różnice kursowe - Denominowany to nie to samo co dewizowy
- Zaciągnięte w dolarach, spłacone w złotych - Podatkowa pułapka przewalutowania
Nie każda spłata powoduje różnice kursowe
Denominowany to nie to samo co dewizowy
Różnice kursowe to temat przysparzający naszym czytelnikom nieustannych problemów. Pojawiają się one już przy próbie odpowiedzi na pytanie, czy w danej sytuacji w ogóle mamy do czynienia z różnicami kursowymi. I trudno się dziwić, skoro prawo podatkowe nie pozwala zaliczać do kosztów uzyskania przychodu różnicy między kwotą, którą podatnik pożyczył, a tą, którą spłaca, w sytuacji gdy kredyt jest złotowy, a różnica wynika z waloryzacji na podstawie aktualnego kursu dolara czy euro. Dla niektórych czytelników jest to trudne do uzasadnienia, skoro w efekcie takiego przeliczenia przychodzi im spłacić więcej, niż wzięli. Niestety takie jest prawo.
- Uzyskaliśmy kredyt inwestycyjny w euro przeliczany na złote po kursie obowiązującym w dniu podjęcia każdej transzy. Umowa kredytowa określa wysokość raty kapitałowej w euro, która przeliczana jest po kursie sprzedaży dewiz według tabeli kursów obowiązującej w banku w dniu rozliczenia raty kapitałowej i pobierana jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta