Kto się nie boi ryzyka
Kto się nie boi ryzyka
COLLAGE RAFAŁ PIEKARSKI
TOMASZ PIWOŃSKI
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oszczędzającym w euro udało się zarobić kilkanaście procent. Ale o tyle samo wzrosło zadłużenie klientów, którzy w tym czasie zaciągnęli kredyt w euro. W dłuższym czasie złoty powinien drożeć, ale jeśli dojdzie do zawirowań w polityce i gospodarce, kursy walut obcych mogą okresowo wzrastać.
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł znaczne osłabienie złotego wobec najważniejszych walut zagranicznych. Wpływ na to miała przede wszystkim niestabilna sytuacja polityczna w naszym kraju, ogromny spadek zaufania społeczeństwa do rządzącej ekipy. Do tego doszła wojna w Iraku. W takich sytuacjach kapitał często wycofuje się z krajów słabiej rozwiniętych, takich jak Polska.
Na początku drugiego kwartału politycy przypomnieli sobie o zbliżającym się referendum w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Spory przycichły i skupiono się na zachęcaniu społeczeństwa do wzięcia udziału w referendum. Do 8 czerwca wstrząsy w polityce są mało prawdopodobne, a rekordowo niska inflacja i oczekiwanie na kolejne cięcia stóp procentowych powinny wpływać na umacnianie się złotego. Już niedługo euro może znaleźć się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta