Usługi nie tylko dla rolników
Usługi nie tylko dla rolników
Zmieniona ustawa daje dużym bankom spółdzielczym możliwość działania na terenie całego województwa, a największym - w całym kraju
FOT. RAFAŁ GUZ
BANKI - SPÓŁDZIELNIE
Banki spółdzielcze (BS), których jest nieco ponad 600, mają 5 proc. udziału w całym sektorze bankowym. Działają przede wszystkim na obszarach wiejskich i w małych miastach, gdzie często są jedynym dostarczycielem usług bankowych.
Wśród banków spółdzielczych istnieje jednak ogromne zróżnicowanie pod względem wielkości. Łączne aktywa 10 największych stanowią ok. 10 proc. aktywów wszystkich banków spółdzielczych. Najmniejsze BS zatrudniają po kilkanaście osób i mają 1 lub 2 placówki, podczas gdy największe można porównać z niektórymi bankami komercyjnymi: zatrudniają po kilkaset osób i mają kilkadziesiąt placówek. Wiele z nich oferuje przy tym klientom tak nowoczesne produkty, jak np. bankowość internetowa.
W ciągu ostatnich 10 lat liczba BS zmniejszyła się z ponad 1600 do 600. Powodem tego było przede wszystkim łączenie się banków, w znacznym stopniu wymuszone przez prawo bankowe, chociaż -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta