Wioska pod skałą
Wioska pod skałą
W Saint-Jeannet nawet w pełni sezonu jest niepowtarzalna atmosfera cichej górskiej wioski Południa
FOT. (C) AGENCJA PIĘKNA
W południowo-wschodniej Prowansji, między Alpami a Morzem Śródziemnym, u podnóża wapiennych skał leży kamienna wioska Saint-Jeannet. Najdawniejsza część wsi to XVI-wieczne budynki mieszkalne, otoczone od strony wybrzeża szczątkami muru obronnego.
Pierwsze zapiski dotyczące tego miejsca pochodzą z okresu Cesarstwa Rzymskiego. W I wieku p.n.e. cesarz August pokonał mieszkające tu plemiona Ligurów, a przez Vance, miasteczko usytuowane kilka kilometrów od Saint-Jeannet, pobiegła brukowana droga łącząca je z Rzymem. Nazwa Saint-Jeannet pochodzi z XIII wieku, kiedy powstającym tu siedzibom ludzkim nadano ją na cześć świętego Jana. Najdawniejsza część wsi to XVI-wieczne budynki mieszkalne, otoczone od strony wybrzeża szczątkami muru obronnego. Przy ładnej pogodzie w dole widać morze. Dziś ten widok może dostarczać miłych wrażeń estetycznych, niegdyś miał także znaczenie praktyczne - miejscowa ludność, widząc zbliżające się do brzegu statki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta