Lojalność w cenie
Pracodawca może zakazać pracownikowi prowadzenia konkurencyjnej działalności
Lojalność w cenie
Zakaz prowadzenia przez pracowników działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wprowadzony został do kodeksu pracy w 1996 r. artykułami 101 1 - 101 4 . Oprócz kodeksu takie zakazy zawierają m.in. ustawa o działalności gospodarczej, prawo spółdzielcze, kodeks spółek handlowych i dotyczą pracowników zajmujących wysokie stanowiska kierownicze w firmach. Zakazy wynikające z tych ustaw nie kolidują z kodeksem pracy (art. 101 4 k.p.).
Z praktyki wynika, że pracodawcy coraz częściej korzystają z kodeksowej możliwości ochrony własnych interesów.
Bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, które powstało w ciągu kilku lat obowiązywania art. 101 1 - 101 4 k.p., dowodzi, że przepisy te wciąż budzą wiele wątpliwości i rodzą spory między pracodawcami i pracownikami.
Zgodnie z art. 101 1 § 1 k.p. istotą zakazu konkurencji jest to, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie prawnej na rzecz innego podmiotu prowadzącego taką działalność.
Działalność konkurencyjna - bez definicji
Kodeks nie definiuje działalności konkurencyjnej. Uzasadnione wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta