Słodki test na alkoholizm
- Prof. dr hab. Jerzy Mellibruda
PIOTR KOŚCIELNIAK, ŁUKASZ KANIEWSKI
Jak znaleźć osoby zagrożone alkoholizmem jeszcze zanim pierwszy raz sięgną po alkohol? Okazuje się, że opracowanie takiego testu jest bliższe, niż się wydaje. Miałby się on opierać na zbadaniu preferencji smakowych - nawet u bardzo małych dzieci.
Naukowcy już wcześniej zauważyli, że istnieje związek między preferencją dla smaku słodkiego a ilością spożywanego alkoholu. Co ciekawe, związek ten występuje nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Kolejne wyniki badań, prezentowane w nowym wydaniu "Alcoholism: Clinical & Experimental Research", sugerują, że związek między ryzykiem uzależnienia a smakiem człowieka jest jeszcze bliższy - osoby zagrożone bardziej intensywnie odbierają smaki słone i kwaśne.
Wiadomo również, że osoby, u których alkoholizm występował wśród najbliższych członków rodziny (tzw. PHP - positive paternal history) są bardziej zagrożone wystąpieniem uzależnienia, niż te bez "rodzinnego obciążenia" (PHN - negative paternal history). Badania przeprowadzone przez Mt. Sinai School of Medicine oraz University of Connecticut Health Center wskazują, że "test smaku" jest dobrym wskaźnikiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta