Wierzyciel i dłużnik mają zapłacić więcej
Wierzyciel i dłużnik mają zapłacić więcej
FOT. PAWEŁ GAŁKA
TRYBUNAŁ O OPŁATACH
W lutym tego roku TK stwierdził, że art. 45 ust. 5 i ust. 7 ustawy o komornikach sądowych określający zasady wszczynania egzekucji przez komornika oraz tryb i wysokość pobierania przez niego opłat od wierzyciela narusza zasady przyzwoitej legislacji i stwarza sytuację uniemożliwiającą wyegzekwowanie zasądzonego wyroku. Przepisy o opłatach wszczynających postępowanie egzekucyjne stwarzały możliwość różnej interpretacji. Komornik mógł sam arbitralnie decydować, czy obciążyć kosztami egzekucji dłużnika, czy częściowo także wierzyciela. Zasady państwa prawnego wymagają, aby przepisy były spójne, jasne i jednoznacznie konkretyzowały prawa i obowiązki możliwe do wyegzekwowania. Ustawodawca powinien precyzyjnie określić prawa i obowiązki komornika - uznał TK.
JERZY KOWALSKI
Komornicy uważają, że w czasie kryzysu gospodarczego nie mogą ponosić całego ryzyka finansowego prowadzenia egzekucji. Wierzyciele powinni płacić im zaliczki niezależnie od tego, czy wyegzekwują w przyszłości dług, czy też nie. Ich zdanie podzielają autorzy aż dwóch projektów nowelizacji ustawy o komornikach: Ministerstwo Sprawiedliwości i grupa senatorów.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta