Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu fundacyjnego
Niezbędne rozwiązanie normatywne
Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu fundacyjnego
Praktyka pobierania wynagrodzenia za sporządzenie aktu założycielskiego fundacji, którą stosuje większość notariuszy, nie jest jasna dla fundatorów. Wydaje się ona sprzeczna z pozornie jednoznacznym postanowieniem art. 8 ust. 1 ustawy o fundacjach, który stanowi, że "nie pobiera się opłat notarialnych za sporządzenie aktu, którego przedmiotem jest wyłącznie oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji". Wiarę w aktualność tego przepisu umacniają wielonakładowe publikacje (np. Grand Gamma) , gdzie bez jakiegokolwiek komentarza powtarza się jego treść. Tyle tylko, że dzisiaj nie istnieją już opłaty notarialne i z tego też stricte normatywnego powodu nie sposób czynić zarzutów notariuszowi pobierającemu takie wynagrodzenie (por. K. Dłużak, Rejent 1992/ 2/ 72) .
Jest też argument większej wagi. W dobie uchwalania ustawy o fundacjach notariat był upaństwowiony, państwo brało na siebie trudy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta