Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legenda, awangarda, tradycja

23 lutego 1995 | Kultura | GR

Legenda, awangarda, tradycja

Rozmowa z Jaromirem Jedlińskim, dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi kojarzone jest najsilniej chyba z legendą polskiej i międzynarodowej awangardy. To tu znalazła swoje miejsce jedna z pierwszych w świecie kolekcji sztuki nowoczesnej, a Łódź w 1931 roku była obok Hanoweru jedynym miastem, gdzie miejskie muzeum umiało docenić sztukę najbardziej na owe czasy eksperymentalną. Jak pod ciśnieniem tradycji przychodzi dziś realizować ambicje takiej placówki?

Ta tradycja zobowiązuje nas szczególnie. Dziś nikt nie będzie tak, jak kilkadziesiąt lat temu, oburzał się na awangardę w sztuce, ale właśnie dlatego w takim muzeum jak nasze, musimy utrzymywać konsekwentny plan działania na dziś i na najbliższą przyszłość. W ostatnich latach przypadały ważne rocznice związane z artystami grupy "a. r. ", którzy stali się filarami artystycznymi i moralnymi tożsamości Muzeum Sztuki.

Obchodziliśmy stulecie Władysława Strzemińskiego w 1993 r. , stulecie Henryka Stażewskiego w ubiegłym roku, a czeka nas setna rocznica Katarzyny Kobro,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 412

Spis treści
Zamów abonament