Może być cieplej
Może być cieplej
Therm ,
95
Także taniej i ekologicznie. Eksperci szacują, że w budownictwie zużycie energii cieplnej można obniżyć o 50 proc. w budynkach nowych i ok. 30-40 proc. w już istniejących, z tego od 10 do 15 proc. oszczędności można uzyskać bezinwestycyjnie. Niestety, tylko nieliczne spółdzielnie instalują liczniki ciepła i termoregulatory w mieszkaniach oraz wodomierze ciepłej wody. W Polsce ok. 75 proc. mieszkań wyposażonych jest w centralne ogrzewanie, ponad połowę ciepła dostarczają sieci ciepłownicze. Ogrzewają one ponad 1000 mln msześc. kubatury mieszkań.
Zużycie paliwa umownego na ogrzewanie mieszkań jest ciągle bardzo wysokie w porównaniu z krajami rozwiniętymi a znajdującymi się wpodobnej strefie klimatycznej do naszej. Wynika to z niskiego poziomu izolacji ścian i stropów i z wielu innych niedociągnięć i niedoróbek, jakie cechowały nasze budownictwo do końca lat 80.
Zużycie energii w mieszkalnictwie wynosi ok. 40 proc. krajowego bilansu energetycznego. Na jeden metr kwadr. powierzchni użytkowej wynosi rocznie od 350 do 380 k Wh, a w skrajnych przypadkach nawet 600 k Wh, gdy wkrajach rozwiniętych zużycie nie przekracza 80-120 k Wh/ mkw. Oznacza to, że mamy do wykorzystania ogromne rezerwy.
Warunkiem modernizacji jest dostęp do technologii i pieniądza. Z pierwszym nie ma problemu. Jak można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta