Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z odwetem

23 lutego 1995 | Świat | ET

Oczekiwania republikanów i unionistów co do tego, jak powinny wyglądać w przyszłości siły policyjne w Irlandii Płn. , wydają się zupełnie nie do pogodzenia.

Pożegnanie z odwetem

Premier John Major powiedział niedawno w Izbie Gmin, że szansa na trwały pokój w Irlandii Płn. wydaje się bardziej realna niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 25 lat. Zależy to również od tego, jak szybko znikną narosłe od dziesięcioleci podziały między społecznościami protestantów i katolików i czy mieszkańcy Ulsteru będą w stanie dojść wspólnie do porozumienia, jak mogą sami chronić porządku i bezpieczeństwa publicznego. Złagodzenie środków bezpieczeństwa w Belfaście ożywiło dyskusję nad przyszłą rolą policji w Irlandii Płn.

Zanim zaczęły się ulsterskie problemy, o których wszyscy mówią tutaj "troubles", siły policyjne Royal Ulster Constabulary były niewielkie. Służyli w nich głównie protestanci rekrutujący się z ulsterskich wiosek i małych miasteczek. Dziś policja w Ulsterze nadal zdominowana jest przez protestantów -- stanowią oni 93 proc. Jest znacznie większa i bardziej rozwinięta organizacyjnie, lecz tak jak dawniej większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 412

Spis treści
Zamów abonament