Kiedy i komu wypłacić odprawę
Zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy
Kiedy i komu wypłacić odprawę
- Jaka to ustawa
- Najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 lipca
W lipcowych wydaniach DOBREJ FIRMY ( 15 i 22 lipca br.) zamieściliśmy relacje z redakcyjnego dyżuru ekspertów na temat zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy. W tej sprawie jednak wciąż otrzymujemy wiele pytań. Odpowiadamy zatem również i na nie.
W hurtowni pracuje około 100 pracowników. Jeden z nich, zatrudniony od stycznia 1997 r., we wrześniu tego roku ukończy 65 lat. Łącznie przepracował 35 lat, w tym 15 w warunkach szkodliwych. Czy przysługuje mu odprawa, jeżeli we wrześniu dostanie trzymiesięczne wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych? Dodam, że nie działają u nas związki zawodowe.
- Do końca czerwca 2003 r. w razie zbiegu prawa do odpraw z tytułu zwolnienia z przyczyn pracodawcy i emerytalnej zainteresowany mógł wybrać jedną z nich, korzystniejszą. Możliwość taką mieli jednak tylko ci, których zatrudnienie ustało z przyczyn dotyczących zakładu w wyniku postępowania wszczętego najpóźniej 30 czerwca tego roku. Jeżeli procedura taka ruszyła dopiero 1 lipca 2003 r. lub później, to odchodzącemu, który nabył już prawo do emerytury, odprawa z tytułu rozwiązania umowy z ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta