Dlaczego do Iraku
Dlaczego do Iraku
Wydarzenia, które rozegrały się 11 września 2001 roku wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi i całym światem. Największe mocarstwo świata zostało zaatakowane niespodziewanie, bezprecedensowo i spektakularnie. Akty terroru wywołały szok na świecie. W Stanach Zjednoczonych trwa on do dziś. Okazało się, że niewielkim kosztem, niemal anonimowo, na oczach świata można zaatakować skutecznie serce wielkiego kraju.
Dziś, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu w Ameryce czy Europie - Polski nie wyłączając - może powtórzyć się spowodowana przez terrorystów tragedia, nie można pozwolić sobie na komfort stania z boku i obserwowania rozgrywających się wydarzeń. Bezczynność nigdy nie uratowała pokoju, przeciwnie, często była zachętą do agresji. Nowa sytuacja wymusiła i wzmocniła bardzo ważną tendencję - ogólną rewizję sposobu myślenia o międzynarodowym bezpieczeństwie i działania w celu jego zapewnienia. Przestaliśmy mówić, a zaczęliśmy działać, dostosowując nasze zdolności obronne do nowych zagrożeń. Uruchomiono też, o co najtrudniej, wyobraźnię.
Nie tylko broń masowego rażenia
Nie ma gotowej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z terroryzmem. Do walki z tradycyjnymi wyzwaniami mamy prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta