W imieniu cywilizowanego świata
W imieniu cywilizowanego świata
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JERZY SZMAJDZIŃSKI
Zaangażowanie Polski w działania sił stabilizacyjnych w Iraku oraz planowane na początek września przejęcie dowództwa wielonarodowej dywizji to jedne z najpoważniejszych wyzwań polityczno-wojskowych w powojennej historii naszego kraju.
Działania te są logiczną konsekwencją wcześniejszego uczestnictwa w operacji wojskowej. Rząd RP, podejmując decyzję o udziale naszych żołnierzy w operacji "Iracka Wolność", kierował się przede wszystkim interesem bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. Trzymał się zasady niepodzielności bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Jeśli wspólne są zagrożenia, wspólny musi być też wysiłek przeciwstawiania się im. Nasz udział w operacji irackiej należy postrzegać w tych właśnie kategoriach. Polska bierze na siebie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe, które zostało zagrożone przez reżim Saddama Husajna.
Sens wojny w Iraku
Mimo iż jeden z głównych argumentów przemawiających za rozpoczęciem działań zbrojnych przeciwko Irakowi, czyli niebezpieczeństwo użycia broni masowego rażenia (BMR), nie został dotąd potwierdzony, należy pamiętać, że jej posiadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta