"Cena lekceważenia Phenianu"
Do redakcji
"Cena lekceważenia Phenianu"
Nawiązując do korespondencji redaktora Krzysztofa Darewicza z Pekinu, chciałbym skorzystać z okazji, by uściślić i uzupełnić kilka faktów istotnych dla sprawy wycofania polskich obserwatorów z północnej strefy zdemilitaryzowanej na Półwyspie Koreańskim.
W styczniu 1993 r. MSZ w Warszawie wystosowało démarche, oprotestowując usunięcie z KNPN misji czeskiej, a w ślad za tym w marcu 1993 r. wystosowano kolejne démarche w związku z uniemożliwieniem odprawienia poczty dyplomatycznej. W toku konsultacji dyrektorów departamentów politycznych MSZ (czerwiec 1993 r. ) strona polska stanowczo zażądała uchylenia wszelkich restrykcji, wskazując ich negatywny wpływ na stosunki KRLD -- RP. W następstwie tych działań sytuacja uległa poprawie.
W grudniu 1993 r. w rozmowie z ambasadorem KRLD Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wystąpiło z tym samym żądaniem i uzyskało zapewnienie właściwego traktowania naszych oficerów.
W styczniu 1994 r. podczas spotkania z przedstawicielem KAL ponownie wystosowaliśmy protest.
Po otrzymaniu noty MSZ KRLD z dnia 7 listopada 1994 r. informującej o "zakończeniu przez Polskę jej misji w KNPN" przeprowadzono serię konsultacji z pozostałymi członkami KNPN (Szwecja i Szwajcaria) , atakże z USA, ChRL i Republiką Korei....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta