Lekarstwo na niemoc narodów
50-letniej działalności ONZ nie można sprowadzać, jak to się często dzieje, wyłącznie do rozwiązywania konfliktów oraz do kwestii politycznych. ONZ to wiele wyspecjalizowanych agend, z których każda stara się coś konkretnego zrobić dla ludzi.
Lekarstwo na niemoc narodów
Rozmowa z Eugeniuszem Wyznerem, wiceministrem spraw zagranicznych
Rozpoczęły się uroczystości związane z 50-leciem istnienia ONZ. O utworzeniu powszechnej organizacji, której głównym zadaniem byłoby zagwarantowanie pokoju, przywódcy państw koalicji antyhitlerowskiej zadecydowali już podczas konferencji w Teheranie i Jałcie. Pod Kartą z San Francisco podpisy złożyli 26 czerwca 1945 r. reprezentanci 51 krajów. Dokument o powstaniu Narodów Zjednoczonych wszedł w życie 24 października 1945 r.
San Francisco przeżyło Jałtę, ale z tego faktu nie wynika, że po rozpadzie bloku komunistycznego i Związku Radzieckiego ONZ działa bardziej skutecznie i przyczynia się lepiej do współpracy narodów niż w epoce podziału Europy i świata na zachodnią i na sowiecką strefę wpływów. Z powodu kryzysu NZ obserwatorzy wątpią, by w październiku br. w nowojorskiej siedzibie tej organizacji przywódcom obecnie już 185 państw członkowskich udało się przyjąć rezolucję, w której potwierdzono by zasady Narodów Zjednoczonych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta