Kolizja przepisów karnych
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego
Kolizja przepisów karnych
Aleksander Tobis
W związku z wejściem w życie 30 grudnia 1994 r. ustawy o ochronie obrotu gospodarczego (Dz. U. nr 126, poz. 615) pojawił się problem, co począć ze sprawami karnymi o naruszenie art. 217 kodeksu karnego (wspomnianą ustawą został zniesiony) wszczętych, a nie zakończonych prawomocnym wyrokiem przed jej wejściem w życie. Art. 217 k. k. zastąpiony został art. 1 ustawy. Sprawa jest otyle istotna, że nowa ustawa nie zawiera rozwiązań przewidzianych w razie pojawienia się kolizji normy nowej z poprzednio obowiązującą. Zachodzi więc konieczność posłużenia się kodeksowymi regułami rozwiązywania kolizji ustaw karnych w czasie, tj. gdy inna norma obowiązywała w momencie popełnienia czynu, a inna w czasie podejmowania decyzji merytorycznej oceniającej czyn, np. w okresie wyrokowania. Wchodzą więc w grę reguły wynikające z art. 2 i 4 § 1 k. k.
Wariant legislacyjny zawarty w ustawie z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego nie powoduje pełnej dekryminalizacji przestępstwa niegospodarności, dotychczas ujętego w art. 217 k. k. , mimo formalnego uchylenia tego przepisu przez art. 13 ustawy. Mamy do czynienia tylko z częściową dekryminalizacją zachowań przestępnych opisanych w art. 217 i równocześnie z częściową depenalizacją tych zachowań. Nie obejdzie się przy tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta