Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka konserwacji sztuki

09 marca 1995 | Nauka i Technika | KK

W podziemiach Luwru

Sztuka konserwacji sztuki

Placówka ta, po 60 latach istnienia, doczekała się wreszcie siedziby na miarę czasu: laboratorium badawczego muzeów Francji. Dawne pomieszczenie obejmowało powierzchnię 900 mkw. , obecne 5000 m. Usytuowano je w podziemiach Luwru, w pobliżu miejsca, w którym przed kilku laty odkryto wieżę, czyli laboratorium Bernarda Palissy, uczonego i artysty z epoki renesansu, gdy nauka isztuka jeszcze stanowiły jedność. Tym samym, usytuowanie laboratorium ma walor symboliczny.

Prasa nazywa nowe pomieszczenie "sarkofagiem", "kesonem", lecz są to uszczypliwości życzliwe. Zbudowano je w 1984 roku na potrzeby akceleratora cząstek elementarnych. Jest to gigantyczna pryzma ze szkła i betonu, zagłębiona trzy kondygnacje pod ziemią, wokół studni sięgającej głębokości 12 m. Studnia jest szklana, dzięki temu światło dzienne dociera do trzeciej podziemnej kondygnacji mieszczącej pracownię radiograficzną.

W laboratorium pracuje 60 uczonych -- geologów, archeologów, chemików, fizyków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 424

Spis treści
Zamów abonament