Weksle in blanco
Weksle in blanco
Prawo wekslowe nabiera coraz większego znaczenia praktycznego. W gospodarce rynkowej weksel spełnia wiele funkcji, z których najważniejsze to: kredytowa, obiegowa, gwarancyjna oraz płatnicza. W naszym kraju funkcja obiegowa, umożliwiająca nieograniczone przenoszenie praw wekslowych w drodze indosu na inną osobę, wciąż jest rzadko wykorzystywana. W obiegu gospodarczym nadal przede wszystkim funkcjonują weksle gwarancyjne lub kaucyjne in blanco, które pozostają na ogół w rękach pierwszego wierzyciela.
Wekslem in blanco, zwanym przez ustawę wekslową niezupełnym w chwili wystawienia, jest dokument zawierający co najmniej podpis wystawcy lub akceptanta złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. W praktyce zamiar zaciągnięcia takiego zobowiązania przyjmuje się wówczas, gdy podpis został złożony na nie wypełnionym urzędowym blankiecie weksla. Niezupełność weksla, tj. brak choćby jednego z wymaganych prawem wekslowym elementów składowych, nie może wynikać z przeoczenia, lecz ze zgodnej woli stron. Strony zobowiązania wekslowego zawierają odpowiednie porozumienie, określając sposób wypełnienia; jest to zwykle osobny dokument, tzw. deklaracja wekslowa. W deklaracji tej dłużnik, zazwyczaj jest to wystawca weksla własnego, wyraża zgodę na jego wypełnienie oraz określa warunki i sposób wypełnienia. W praktyce bankowej powszechnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta