Obrót zagranicznymi papierami wartościowymi w Polsce
Zaostrzone przepisy
Obrót zagranicznymi papierami wartościowymi w Polsce
Maria Nogaj
Nowe prawo dewizowe z 2 grudnia 1994 r. , obowiązujące od 31 grudnia 1994 r. (Dz. U. nr 136, poz. 703) , w zakresie możliwości obrotu zagranicznymi papierami wartościowymi w Polsce wprowadziło regulacje odmienne od dotychczas obowiązujących (prawo dewizowe z 15 lutego 1989 r. ; Dz. U. z 1989 r. nr 6, poz. 33 z późn. zm. ). Jednocześnie utrzymało w art. 9 pkt 7 zakaz nabywania przez osoby krajowe papierów wartościowych wystawionych za granicą oraz kuponów od takich papierów, a także udziałów i akcji w spółkach mających siedzibę za granicą oraz innych praw o podobnym charakterze, w szczególności jednostek w funduszach inwestycyjnych i powierniczych mających siedzibę za granicą.
Regulacje te są bardziej restrykcyjne niż zawarte w art. 9 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1989 r. , gdyż:
a) do 31 grudnia 1994 r. możliwe było nabycie takich papierów w drodze darowizny,
b) reglamentacja nie obejmowała kuponów od papierów wartościowych, a także innych praw o charakterze papierów wartościowych, np. jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i powierniczych mających siedzibę za granicą.
Należy zwrócić uwagę, że powyższe wyliczenie nie jest wyczerpujące, a zatem można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta