Krótki żywot olbrzyma
Krótki żywot olbrzyma
Po lewej: Podwójna mgławica Homunculus, wyrzucona przez gwiazdę Eta Carinae w 1841 roku. (NASA/ESA HST) Po prawej: Nowe obserwacje pozwalają dojrzeć szczegóły najbliższego otoczenia gwiazdy. Najdrobniejsze z widocznych szczegółów mają rozmiary porównywalne ze średnicą orbity Jowisza (ESO).
Eta Carinae, jedna z najmasywniejszych i najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej, widowiskowo zmierza do kończącego jej życie wybuchu.
Astronomowie, zajmujący się ewolucją gwiazd, z fascynacją przyglądają się Eta Carinae. Ta widoczna na południowej półkuli nieba w gwiazdozbiorze Kila gwiazda ma masę co najmniej stokrotnie większą od Słońca. Tak ogromne obiekty żyją krótko, ale efektownie: jasność Ety przekracza pięć milionów razy jasność Słońca. Olbrzymia gwiazda, przeżywszy zaledwie około miliona lat, wkroczyła już w końcowy etap swego istnienia, które najprawdopodobniej zakończy w ciągu najbliższych 10 000 - 20 000 lat, wybuchając jako supernowa. Nic dziwnego, że otoczenie tego wyjątkowego obiektu, odległego od nas o około...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta