Kto może udzielać pomocy prawnej
Kto może udzielać pomocy prawnej
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MIKOŁAJ WILD
Pytanie o cel reglamentacji zawodów prawniczych pozostaje wciąż bez ostatecznej odpowiedzi. Naturalne jest więc oczekiwanie TK, że ustawodawca postanowi wreszcie, czy i w jakim zakresie pomoc prawna może być udzielana przez osoby niewpisane na listy korporacyjne.
Trybunał Konstytucyjny orzekł 26 listopada 2003 r. o niekonstytucyjności nieobowiązującego już dzisiaj art. 59 § 1 kodeksu wykroczeń , w związku z art. 4, art. 6 i art. 7 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych , umożliwiającego stosowanie sankcji karnych wobec osób z wyższym wykształceniem prawniczym świadczących usługi pomocy prawnej, ale niespełniających wymagań przewidzianych dla wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata. O niekonstytucyjności zadecydował brak precyzji w określeniu znamion czynu zagrożonego karą (sprawa o sygn. SK 22/02).
Nieprecyzyjna regulacja
Trybunał uznał, że przepisy poszczególnych ustaw same w sobie nie pozwalają jednoznacznie wskazać, jakiego rodzaju działalność albo jakie czynności należące do szeroko rozumianych świadczeń prawniczych są zastrzeżone dla zawodu radcy prawnego lub adwokata, a ich wykonywanie przez inne podmioty wypełnia znamiona czynu, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta