Górnicy wygrali z państwem
Górnicy wygrali z państwem
- Gość "Rz"
Wykres I
Wykres I
BARBARA CIESZEWSKA
Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o reformie górnictwa liderzy związkowi świętują tegoroczną Barbórkę z satysfakcją, że udało się wywalczyć niemal wszystko, czego żądali - prawie całkowite umorzenie gigantycznego długu, gwarancje zatrudnienia dla górników, bogaty pakiet osłon socjalnych, a przede wszystkim możliwość łączenia kopalń.
Rząd zakłada, że łączenie kopalń prowadzić ma do likwidacji nadmiernych zdolności wydobywczych, jednak liderzy związkowi zaczynają lansować teorię, że koniunktura na świecie pozwala na zwiększenie wydobycia węgla. Jego eksport jest nieco bardziej opłacalny. Wciąż jednak dopłacamy średnio 30 zł do każdej eksportowanej tony.
Dobrze dla węgla, gorzej dla budżetu
Uchwalenie przez Sejm ustawy o reformie to dobra wieść dla samych górników, gorsza natomiast dla budżetu. Przyjęte w ustawie rozwiązania, a więc możliwość łączenia kopalń może, ale nie musi, prowadzić do ograniczania nadmiernych zdolności wydobywczych o zakładanych w programie 12 mln ton.
Czy tak się stanie nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta