Sądy nie prześladują prasy
Sądy nie prześladują prasy
W ostatnich publikacjach dziennikarze "Rzeczpospolitej" sugerują, że polskie sądy polują na dziennikarzy, łamią konstytucję i wprowadzają cenzurę ( "Polowanie na dziennikarzy" , "Czy sąd złamał konstytucję" , "Rz" z 12 listopada i z 26 listopada 2003 r.).
Zapewne nie przypadkowo 12 listopada br. Centrum Monitoringu Wolności Prasy zorganizowało w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dyskusję panelową pod znamiennym tytułem: "Czy sezon na dziennikarzy". W spotkaniu tym udział wzięli dziennikarze, przedstawiciele nauki, Krajowej Rady Sądownictwa i Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziennikarze przekonywali, że wolność prasy jest zagrożona, albowiem przeciwko nim wytacza się wiele postępowań karnych, gdy tymczasem przedawniają się wielkie afery gospodarcze. Wydaje się, że tak poważne zarzuty nie powinny być zignorowane.
Kontrola niezawisłych sądów
Nikt nie kwestionuje wolności prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14 konstytucji ). Wolność prasy umożliwia między innymi kontrolę funkcjonowania organów państwa. W trakcie wspomnianej dyskusji panelowej prof. Lech Gardocki trafnie zauważył, że w związku z kontrolnymi uprawnieniami wolnej prasy, rodzi się pytanie: Kto zatem będzie sprawdzał samych kontrolerów? Odpowiedź jest oczywiście tylko jedna:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta