Przestępstwa i wykroczenia
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Przestępstwa i wykroczenia
Ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przewiduje tylko trzy przestępstwa oraz trzy wykroczenia związane z nieuczciwą konkurencją, tym samym dając priorytet ochronie cywilnoprawnej. Wydaje się więc, że za czyny zabronione uznano zachowania -- według ustawodawcy -- najbardziej społecznie niebezpieczne, przy czym oceny tej dokonano przez pryzmat wymaganych zasad rywalizacji w pozyskiwaniu klientów. Przyjrzyjmy się bliżej tym czynom.
Po pierwsze -- ustawa w art. 23 ust. 1 penalizuje ujawnianie innej osobie lub wykorzystywanie we własnej działalności gospodarczej informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli w yrządza się przez to poważną szkodę przedsiębiorcy. W ust. 2 tego artykułu przewiduje się analogiczną karę (pozbawienia w olności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny) dla sprawcy, który uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje w e w łasnej działalności gospodarczej.
Czyny te są więc związane z pojęciem tajemnicy przedsiębiorstwa, określeniem na gruncie prawa karnego nowym, które będzie musiało funkcjonować w naszej prawniczej rzeczywistości obok tajemnicy państwowej, służbowej i zawodowej (nieraz się z nimi "zazębiając") . Ustawa definiuje tajemnicę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta