Nie szło żyć
Pierwsze zdanie z pożegnalnego listu: "Bez pieniędzy nie ma życia. .. ". Stanisław K. powiesił się w dniu, w którym w zakładzie, z którego został zwolniony, była wypłata. Jego żonę i trójkę dzieci znaleziono martwych w domu, ułożonych w łóżkach jak do snu.
Nie szło żyć
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w zeszłym roku 522 osoby odebrały sobie życie z przyczyn ekonomicznych. To 10 procent wszystkich samobójstw -- w 1992 roku pozbawiły się życia 5 453 osoby.
Można przypuszczać, że samobójstw z przyczyn ekonomicznych było w rzeczywistości jeszcze więcej. Do statystycznej rubryki "w arunki ekonomiczne lub nagła utrata źródła utrzymania", policja zalicza tylko te przypadki samobójstw, o których może powiedzieć na pewno, że były popełnione właśnie z tych powodów (czyli gdy jest to wyjaśnione w liście pożegnalnym, lub gdy osoba przed śmiercią zwierzyła się komuś) . Jeśli przyczyny zamachu nie udało się ustalić, trafia do grupy "inne, nie ustalone". W 1992 roku zakwalifikowano tak 38 procent wszystkich samobójstw.
Cyfry są same w sobie wstrząsające. 5 453 samobójstw w zeszłym roku (gdy zabójstw było około 900) , to prawie o 24 procent więcej niż w roku 1991. Dotychczas liczba samobójstw rosła co roku o 5 do 8 procent, co było tłumaczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta