Dlaczego sprzeciwiamy się Karcie
Dlaczego sprzeciwiamy się Karcie
VLADIMÍR PALKO, ARTUR ZAWISZA
Zawsze twierdziliśmy, że miejsce naszych krajów jest w europejskiej rodzinie narodów. Członkostwo w Unii Europejskiej może być korzystne dla naszych obywateli, naszych gospodarek i stosunków z naszymi partnerami w Europie Zachodniej. Unię rozumiemy jednak jako umowę międzynarodową, gdyż tak powstała i powinna tak nadal funkcjonować. Europie nigdy nie wyszła na dobre hegemonia ani jednego, ani też grupy krajów. My, w Europie Środkowej i Wschodniej, mamy na ten temat coś do powiedzenia. Dlatego też uważamy, że w Unii nie powinna dominować koalicja kilku państw ani też nie powinna ona sama występować w roli państwa, przepoczwarzać się w nie, w pełzający sposób przyswajając sobie jego kompetencje.
Z tego właśnie względu w ostatnich kilkunastu miesiącach w swoich parlamentach przedłożyliśmy podobne do siebie projekty deklaracji o suwerenności naszych państw w dziedzinie moralności i kultury. Kwestie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz związanych z tym kwestii wychowania i ochrony zdrowia uważamy za najbardziej podstawowe i palące sprawy dzisiejszej polityki. Nie jest to jednak dla nas żaden powód do radości. Byłoby lepiej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta