Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie podejrzanych transakcji

11 grudnia 2003 | Prawo | MW
źródło: Nieznane

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy w bankach

Na tropie podejrzanych transakcji

RYS. PAWEŁ GAŁKA

MAREK WOJCIECHOWSKI

Wszyscy pracownicy banków muszą być przeświadczeni, że przeciwdziałanie procederowi prania pieniędzy jest ich wspólną troską.

Coraz dłuższa jest lista instytucji obowiązanych do przeciwdziałania praniu pieniędzy, a planowana jeszcze w 2003 r. nowelizacja ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu przewiduje dalsze jej wydłużenie. Na czele listy znajdują się banki jako wiodące instytucje finansowe.

Ustawa nakłada szereg obowiązków na instytucje będące jej podmiotem, czyli instytucje obowiązane.

Rejestracja i identyfikacja

Najważniejszym z nich jest rejestracja transakcji i identyfikacja osób dokonujących transakcji - klientów instytucji obowiązanych. Rejestracji podlegają zarówno transakcje, które można określić jako "progowe", a więc przekraczające równowartość 10 tys. euro (od 1 stycznia 2004 r. - 15 tys. euro), dokonywane w ramach operacji pojedynczej albo w ramach kilku operacji, jeżeli są ze sobą "powiązane", jak i transakcje uznane w danej instytucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3099

Spis treści
Zamów abonament