Orzecznictwo WSA ze stycznia
Orzecznictwo WSA ze stycznia
Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze wyroki, jakie w sprawach podatkowych zapadły w miesiącu poprzednim. Tym razem pierwszy raz - w związku z reformą sądownictwa administracyjnego, która weszła w życie od 1 stycznia br. - nie są to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, lecz nowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zaprezentowane orzeczenia nie są prawomocne, a to oznacza, że strony mogą wnieść od nich skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia).
Należał się zwrot na starych zasadach
Zmieniając dotychczasowe przepisy, ustawodawca powinien jednoznacznie wskazać, jakie rozwiązania obowiązują w okresie przejściowym - orzekł 16 stycznia br. WSA (sygn. akt III SA 1842/01).
Spór dotyczył spółki, która w styczniu 2001 r. złożyła deklarację VAT-7 za grudzień 2000 r. i wykazała w niej kwotę do zwrotu. Urząd skarbowy odmówił zwrotu, powołując się na art. 21 ust. 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2001 r. Z tą datą weszło w życie ograniczenie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do 22 proc. całości obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi.
WSA uchylił decyzję organów skarbowych ograniczającą spółce zwrot podatku i przenoszącą część odliczenia na kolejne miesiące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta