Eksport usług w rękach posłów i senatorów
Stawka 0 proc. czy usługi niepodlegające opodatkowaniu z prawem do doliczenia?
Eksport usług w rękach posłów i senatorów
W piątek 30 stycznia 2004 r. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakończyła pracę nad poprawkami do nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Wśród przyjętych przez członków Komisji poprawek znalazła się jedna, która niewątpliwie powinna zainteresować wszystkich, którzy dziś wykonują lub w przyszłości zamierzają wykonywać usługi eksportowe.
W obowiązującej dziś ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przez eksport usług rozumie się usługi, które zostały faktycznie wykonane przez podatnika poza terytorium Polski. Podatnik co do zasady wykazuje obrót z tego tytułu w miesiącu, w którym dokonano zapłaty za świadczone przez niego usługi (wyjątek stanowią usługi transportowe i spedycyjne). Eksport usług podlega opodatkowaniu stawką 0 proc.
Po 1 maja 2004 r. - zgodnie z propozycjami przedstawionymi w pierwotnych projektach - pojęcie eksportu usług miało zniknąć z ustawy o VAT. Spowodowałoby to, że czynności, które byłyby wykonane poza terytorium Polski, zostałyby uznane za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto o tym, która usługa byłaby uznana za czynność wykonaną poza granicami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta