Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miało być lepiej

10 lutego 2004 | Dobra firma | GO

FIRMA W KŁOPOTACH

Prawnicy apelują - nowe prawo upadłościowe i naprawcze wymaga poprawek

Miało być lepiej

Obowiązujące od 1 października 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze miało służyć poprawie stanu polskiej przedsiębiorczości. Na razie nie widać, aby ułatwiło życie zagrożonym upadłością przedsiębiorcom. Także praktycy mają kłopoty ze stosowaniem niektórych przepisów.

Prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat przedsiębiorcy i sędziowie najczęściej będą sięgać do komentarza twórców nowej ustawy - profesorów Feliksa Zedlera i Andrzeja Jakubeckiego. Inni prawnicy dostrzegają jednak wady i luki przyjętych regulacji. Autorzy kolejnego komentarza do prawa upadłościowego i naprawczego (pod redakcją Doroty Zienkiewicz) wydanego ostatnio przez wydawnictwo C.H. Beck zwracają uwagę na kilka przykładowych zagadnień, które - w ich ocenie - są rezultatem niepowodzenia ustawodawcy.

Zauważają ponadto, że nowe prawo upadłościowe i naprawcze (w skrócie puin - DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535) nie jest wcale łatwiejsze w stosowaniu dla sędziów komisarzy. Zwiększa ich kompetencje, ale nie daje im odpowiedniego aparatu, który pomógłby sprawować nadzór. Dorota Zienkiewicz uważa, że sędzia komisarz bez odpowiedniego zaplecza nie jest w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3148

Spis treści
Zamów abonament