Czas pracy w Polsce już według unijnych standardów
Czas pracy w Polsce już według unijnych standardów
Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy, obowiązująca w przeważającej mierze od 1 stycznia tego roku, to ostatni krok w dostosowaniu przepisów o czasie pracy do unijnych standardów. Nowe elementy, przejęte z dyrektyw, to m.in. wprowadzenie regularnego, nieprzerwanego odpoczynku zatrudnionych oraz przeciętnie 48-godzinnego tygodnia pracy.
Zagadnienie czasu pracy w Unii Europejskiej reguluje dyrektywa nr 93/104 z 23 listopada 1993 r. w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy, znowelizowana dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/34 z 22 czerwca 2000 r. Do naszego ustawodawstwa implementowała ją głównie ostatnia nowelizacja kodeksu pracy (k.p.) z 14 listopada 2003 r. (Dz. U. nr 213, poz. 2081). Zresztą - trzeba przyznać - większość wprowadzonych nią zmian dotyczyła właśnie czasu pracy. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku.
Odpoczynek dobowy i tygodniowy
W ślad za dyrektywą nowela zagwarantowała zatrudnionym pewne minimalne okresy nieprzerwanego, regularnego odpoczynku od pracy zawodowej. Dotychczas brak było takich gwarancji w naszym prawie. Oznacza to, że od 1 stycznia br. każdemu pracownikowi przysługuje przynajmniej 11 godzin odpoczynku na dobę. Tę rozumie się jako kolejne 24 godziny, poczynając od tej godziny, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta