Zapominane przepisy
Zapominane przepisy
ROBERT KARWOWSKI, WOJCIECH SADOWSKI
Po wejściu do Unii Europejskiej zapewne przybędzie spraw z tzw. elementem zagranicznym. Tym samym mogą się pogłębić problemy związane z doręczaniem zastępczym pism sądowych.
Sądy uznają bezwarunkowo, że już pierwsze pismo skierowane do pozwanego zostaje doręczone skutecznie, nawet jeśli po awizowaniu przez listonosza nie zostało podjęte w terminie.
Problemem tym zajął się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 października 2002 r. (SK 6/02; artykuł "Sposób na uchylających się od sądu", "Rz" nr 242 z 16.10.2002 r.). Stwierdził, że powoływany jako podstawa prawna opisanej praktyki art. 139 kodeksu postępowania cywilnego nie różnicuje tzw. pierwszego doręczenia oraz kolejnych, ale sądy muszą być bardzo ostrożne w posługiwaniu się doręczeniem zastępczym oraz różnicowaniu (w zakresie, w jakim nie uczynił tego ustawodawca) jego skuteczności, ze szczególnym uwzględnieniem tego, czy adresat miał czy nie miał obowiązku liczenia się z nadejściem pisma sądowego. Jednocześnie TK wskazał, że strona może się uchylić od negatywnych skutków błędnie zastosowanej instytucji doręczenia zastępczego, np. wnosząc wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej. W rezultacie TK stwierdził, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta