Wyfrunąć na swoje
Wyfrunąć na swoje
Czyją własnością są mieszkania
RAFAŁ PIEKARSKI
BEATA KALINOWSKA, AGNIESZKA STEFAŃSKA
Niełatwo stać się właścicielem zajmowanego dotąd lokalu. Stosunkowo najprostsze wydaje się wykupienie mieszkania od gminy. Natomiast lista ustaw, które regulują sprzedaż mieszkań tzw. zakładowych, jest bardzo długa, a przepisy zawiłe, tym bardziej że np. Lasy Państwowe, choć mają własną ustawę określającą zasady sprzedaży lokali, niekoniecznie z niej korzystają.
W całym kraju znajduje się ok. 3 mln 400 tys. mieszkań spółdzielczych. Z tego 2 mln 400 tys. ma status spółdzielczych własnościowych, a ok. 1 mln - lokatorskich. Teoretycznie więc tyle osób może być zainteresowanych przekształceniem prawa lokatorskiego we własnościowe. Natomiast tylko 5 - 6 proc. ogólnej liczby członków wszystkich spółdzielni złożyło podania o wyodrębnienie własności lokali. Jest to zaledwie 200 tys. mieszkań.
Złożenie podania nie oznacza jednak, że wnioski zostaną od ręki zrealizowane. Aby bowiem przekształcić prawo lokatorskie lub własnościowe w odrębną własność, muszą zostać spełnione warunki przewidziane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Wykup mieszkania spółdzielczego to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta