Rzeczpospolita Czytelników; 16.02.2004 r.
- Alimenty po rozwodzie
- Następcy zmarłego najemcy
- Opóźnienie w OC
- Tym razem to nie błąd ustawodawcy
Alimenty po rozwodzie
Jesteśmy w trakcie rozwodu, z inicjatywy męża, który przed sądem usilnie walczy o wyrok bez orzeczenia jego winy, proponując mi mieszkanie i wyższe alimenty na dzieci. Jak wygląda sprawa alimentów, jeśli rozwód jest bez orzekania o winie lub z winy obojga małżonków?
Adw. Narcyza Stempniewicz
W przypadku orzeczenia rozwodu z zaniechaniem orzekania o winie lub z winy obojga małżonków prawo do domagania się alimentów na rzecz jednego z nich przysługuje tylko w sytuacji tzw. niedostatku. Jest więc znacznie ograniczone i wymaga wykazania znajdowania się w bardzo trudnych warunkach materialnych, uniemożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Przy rozwodzie z wyłącznej winy jednego z małżonków, nie ma natomiast potrzeby wykazywania stanu ubóstwa, a alimenty przysługują z tytułu samego tylko istotnego pogorszenia sytuacji materialnej. Tryb orzeczenia rozwodu jest więc dość ważny dla uprawnień alimentacyjnych, tym bardziej iż przy alimentach od małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta