Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieudana próba

16 lutego 2004 | Prawo | PZ

Prawo pracy Stosunki prawne powstałe na podstawie cywilnoprawnych umów świadczenia usług różnią się istotnie od zatrudnienia w ramach pracy tymczasowej

Nieudana próba

PATRYK ZBROJA

Stosowanie umów cywilnoprawnych w dziedzinie regulowanej przez ustawę o zatrudnieniu pracowników tymczasowych stoi w sprzeczności z istotą pracy tymczasowej.

Umowa o dzieło i umowy, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, dają znaczną swobodę i organizacyjną niezależność przyjmującemu zlecenie. Usługi na ogół nie wykonuje się ani w zakładzie pracy zleceniodawcy lub innym wskazanym miejscu, ani w określonym przez niego czasie. Przyjmujący zlecenie nie musi w zasadzie wykonywać go osobiście, nie jest również w żaden sposób organizacyjnie podporządkowany zleceniodawcy i jego poleceniom (wyjątkiem jest, przewidziana przy umowie o dzieło, możliwość kontrolowania terminowości oraz prawidłowości wykonawstwa, co jednak nie może być utożsamiane z organizacyjnym podporządkowaniem pracownika). Wreszcie, przyjmujący zlecenie ponosi pełną odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, nawet wtedy, gdy szkoda jest nieumyślna.

Trójkąt tymczasowości

System pracy tymczasowej jest oparty na trójstronnej relacji między przedsiębiorcą pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3153

Spis treści
Zamów abonament